» Wiadomości prasowe » Sauny » Baseny » Wanny SPA » Groty solne » SNK.PL
Obiekty SPASALON EKSPOZYCYJNY
93-458 Łódź
ul. Wędkarska 5
tel: (42) 682 42 23
tel.kom: 606 717 626
tel.kom: 602 244 659
e-mail: info@tapis.pl

TAPIS dla prasy: Grota zamiast kopalni - jaskinie solne w SPA

  » KORNELIA » KLAUDIA » KATARZYNA » DRZWI » OSMOZA » MOZAIKA  

Grota zamiast kopalni - jaskinie solne w SPA

Minimum 80 tysięcy złotych trzeba przeznaczyć na budowę groty solnej o powierzchni 30 m2. Urządzenie przyciągnie do nas nie tylko chętnych do oddychania zdrowym powietrzem, ale także kuracjuszy i pacjentów. Na dodatek niewykluczone, że w przyszłości zabiegi w grotach będą świadczeniami refundowanymi.

Groty solne mogą być instalowane praktycznie w każdym budynku, niezależnie od tego, czy jest to hotel, day SPA, mieszkanie czy kompleks rekreacyjny w galerii handlowej. Jedyne ograniczenie to nośność stropu.
Na ścianach pomieszczenia sól układa się ręcznie na specjalnych stelażach. Przy 30 m2 powierzchni jaskini zużywa się ok. kilkanaście ton soli - kawałki o rozmiarach 20 na 20 cm i głębokości ok. 10 cm ważą nawet 7 kg. Soli nie układa się jednak wysoko (średnio do 1,5 metra od podłogi).

- Na zachodzie Europy cena metra kwadratowego dochodzi do 1000 euro. Słyszymy o różnych ofertach w Polsce za 2,5 tys. zł. My w naszych grotach kładziemy najwyższej jakości sól z Morza Martwego, dlatego cena dochodzi do 4,2 tys. zł brutto za m2 - przekonuje Marcin Bekasiak z firmy TAPIS.PL.

Bez problemów architektonicznych

Chociaż otwarcie groty nie nastręcza jakichś specjalnych problemów natury architektonicznej, to pewną przeszkodą może być jednak cena. Nie są to urządzenia tanie i dlatego można je spotkać raczej w większych kompleksach, takich jak Uzdrowisko Nałęczów SA, Uzdrowisko Ciechocinek SA, Zakład Przyrodoleczniczy Iwonicz Zdrój. Zdarzają się już jednak przypadki, że groty instalują w swoich mieszkaniach zasobni biznesmeni, dobrze prosperujące prywatne gabinety lekarskie lub przychodnie. Koszt groty jest liczony według ceny m2 jej powierzchni, która mieści się zazwyczaj w przedziale 2,7-4,2 tys. zł (w tym VAT 22%). Zakładając, że będzie ona miała ok. 30 m2, koszt w wersji podstawowej wyniesie 81-1 26 tys. zł.


Relaks lub leczenie
Jeśli inwestor ma pieniądze, może je przeznaczyć na rozszerzenie funkcji groty o urządzenie medyczne zwane generatorem. Specjalne urządzenie miele sól, miesza ją z powietrzem, a następnie wypuszcza mgiełkę solną do pomieszczenia. - W ten sposób, dzięki instalacji generatora, grota może zmienić swoją funkcję z typowo relaksacyjnej na leczniczą. Badania naukowe przeprowadzane m.in. przez Państwowy Zakład Higieny w Poznaniu wykazują, że dopiero zastosowanie generatora powoduje powstanie cząsteczek o wielkości od 1 do 5 mikronów, które są następnie przyswajane przez organizm ludzki. Groty bez generatora służą przede wszystkim odpoczynkowi połączonemu z muzykoterapią i światłoterapią. Nie spełniają jednak funkcji leczniczo-rehabilitacyjnej, ponieważ stężenie w powietrzu NaCI jest śladowe, a stężenie jodu, magnezu i wapnia poniżej granicy wykrywalności przez specjalistyczny sprzęt.


Stosowana w komorach leczniczo-rehabilitacyjnych metoda zwana jest przez specjalistów haloterapią (gr. halos - sól). Generator nie jest jednak urządzeniem tanim - kosztuje niemal 27 tys. zł brutto (niecałe 7 tys. euro). W zamian za to jest prosty w obsłudze: automatycznie włącza się i wyłącza dzięki czujnikowi laserowemu w komorze. Dzięki tej prostocie urządzenie może być montowane zarówno w relaksacyjnych jaskiniach solnych, jak i w innych przystosowanych do tego celu pomieszczeniach. Adaptacja innych niż jaskinie pomieszczeń ogranicza się do założenia instalacji klimatyzacyjnej i wentylacji. Zabiegi, mimo że wykonywane przy użyciu urządzenia medycznego jakim jest generator, nie są na razie refundowane (tak jak np. w Rosji). Być może sytuacja zmieni się po ukończeniu kolejnych badań prowadzonych przez Głównego Balneologa Kraju, które mają wykazać dobroczynne działanie haloterapii na organizm ludzki.


Termos z mikroklimatem
Tapis w wersji podstawowej oferuje jaskinie solne, które są wyposażone w niepalne sufity imitujące stalaktyty pokryte warstwą soli, światłowodowy system oświetlenia sufitowego, diodowe punkty świetlne (gwieździste niebo), sterowane pilotem refleksy świetlne LED (służą w koloroterapii), mur solny o grubości 150 mm, leżaki Lafuma (5 kolorów do wyboru). Podłoga w takiej jaskini ma warstwę soli (150-200 mm), także oświetlenie halogenowe, kratkę podłogową drzwi wejściowych zapobiegającą wynoszeniu soli na zewnątrz oraz ogrzewanie. - W grocie instalowana jest także klimatyzacja kanałowa Mitsubishi Electric, nagłośnienie do muzykoterapii zamaskowane w suficie, oświetlenie awaryjne na wypadek przerwy w dostawie prądu, mechaniczny system nawiewno-wywiewny wtłaczania i wyrzutu powietrza, lampa bakteriobójcza UV. Pakiet startowy obejmuje także kosmetyki, galanterię solną oraz ulotki, plakaty i foldery reklamowe. W ramach wyposażenia dodatkowego można zainstalować m.in. komputerowy system sterowania groty, akwarium w zabudowie groty, rzeźby wykonane z soli kamiennej - mówi Marcin Bekasiak.

Tańsze od masaży
Ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę przy eksploatacji groty jest odpowiednia jej wentylacja. Sam seans trwa 45 minut, które klienci spędzają na leżakach, jednocześnie słuchając szumu morza lub lasu i patrząc na delikatną grę świateł. Kolory ciepłe, jak żółty lub pomarańczowy, działają pobudzająco; zimne: np. fiolet lub indygo uspokajają. Pierwsze efekty pobytu w grocie z generatorem widać już po wyjściu - łatwiej się oddycha. - Jaskinia solna nie jest oczywiście panaceum na dolegliwości laryngologiczne, ale z pewnością może być jednym z ważnych elementów kuracji osób cierpiących na przewlekłe nieżyty nosa, gardła, zatok, krtani i trąbek słuchowych - mówi Bożena Jakubowicz, specjalista balneolog i otolaryngolog. Zabiegi te w porównaniu z masażami są znacznie tańsze - 45 minut kosztuje od 18 zł. Oznacza to, że czas amortyzacji urządzenia przy 20-30 klientach dziennie może wynieść nawet 2-3 lata. Groty cenią sobie przede wszystkim kuracjusze i dlatego w sanatorium ten okres może być krótszy.

Jak w kopalni
- W grocie solnej wykorzystywane są najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, aby odtworzyć atmosferę sanatorium zlokalizowanego w naturalnych grotach lub kopalniach soli, wytwarzając kontrolowany mikroklimat. Powietrze o niskim stężeniu leczniczego NaCI (czyli soli) jest jonizowane i nasycane substancjami naturalnymi, na przykład makrocząsteczkowym aerozolem NaCI. Grota solna jest w stanie odtworzyć mikroklimat podobny do warunków panujących w podziemnej kopalni soli. Ściany i podłoga jaskini są pokryte pokładami soli, a do wnętrza wdmuchuje się suchy aerozol solny, dzięki czemu środowisko terapeutyczne jest identyczne jak w naturalnych kopalniach soli.

Po zabiegach w grocie solnej, chory swobodniej oddycha, a dolegliwości takie jak kichanie, kaszel i krótki oddech stają się łagodniejsze, w wyniku czego można zmniejszyć liczbę leków zażywanych przez pacjenta. Terapia solna jest najbardziej efektywna w przypadku dzieci, ponieważ wyjątkowo dobrze reagują one na wszelkie rodzaje terapii naturalnej. Lekarze zalecają dzieciom korzystanie z tego naturalnego remedium zanim przepiszą leki, a przynajmniej jednocześnie z ich zażywaniem.

Wiele prób klinicznych skupiło się na zastosowaniu terapii solnej w leczeniu astmy oraz chronicznego zapalenia oskrzeli, a także na jej niezwykłej skuteczności w leczeniu szerokiej gamy chorób górnego i dolnego układu oddechowego. - W oparciu o badania kliniczne potwierdzono, że wdychana solanka posiada własności bakteriobójcze, ułatwiające przepływ śluzu, hydrofilne i przeciwzapalne, zmniejszając procesy zapalne na całej przestrzeni układu oddechowego, umożliwiając wchłanianie obrzęków w śluzówce wyścielającej drogi oddechowe, przywracając normalny przepływ śluzu i odblokowując zatory w oskrzelach i oskrzelikach. Dzięki terapii solnej zmniejsza się również obrzęk śluzówki nosa, części ustnej gardła oraz podniebienia miękkiego, powodujący zatory w przewodach nosowych oraz chrapanie. W konsekwencji terapia wpływa na rozszerzenie dróg oddechowych w nosie i kanałach zatok poprawiając osuszanie zatok, co ogranicza chrapanie. W kanale słuchowym zmniejszeniu ulega obrzęk trąbki Eustachiusza - będący przyczyną zapaleń ucha - następuje poszerzenie dróg oddechowych oraz lepsze osuszanie i napowietrzanie przestrzeni poza bębenkami.

Terapie na choroby
Dzięki tym właściwościom jaskinie solne przynoszą pozytywne efekty w leczeniu: astmy i chronicznego zapalenia oskrzeli, COPD (chronicznej zamykającej choroby płuc), alergicznej choroby nosa lub gorączki siennej, mukowiscydozy, stanów zapalnych zatok, infekcji ucha, kaszlu spowodowanego paleniem papierosów, a także innych chorób układu oddechowego w stadium ostrym lub chronicznym.
Terapie solne pozwalają walczyć nawet z takimi dolegliwościami jak chrapanie (poprawiają sen dzięki oczyszczaniu dróg oddechowych w rejonie części ustnej gardła). Zwiększają także odporność na przeziębienia i grypę (oczyszczają kanały nosowe i osuszają zatoki).


Robert Kozłowski
czasopismo: SPA Manager
numer: 4 (4) lipiec/sierpień 2007
artykuł: Grota zamiast kopalni - jaskinie solne w SPA

Foto: Groty solne TAPIS.PL
www: www.grotysolne.snk.pl

Wszelkie prawa autorskie do całej zawartości serwisu internetowego są własnością firmy TAPIS.PL. Żadna część serwisu nie może być w celach komercyjnych kopiowana w całości lub części, transmitowana elektronicznie lub w inny sposób wykorzystana bez uprzedniej pisemnej zgody firmy.
© TAPIS.PL Wszelkie prawa zastrzeżone